مروری بر RTVS

RTVS مخفف R tools For visu­al stu­dio یک سری افزونه در Microsoft Visu­al Stu­dio است که این نرم‌افزار را به یک IDE نسبتا مناسب برای زبان R تبدیل می‌کند. از مزیت‌های آن نسبت به Rstu­dio می‌توان به سیستم فایل بهتر و امکان استفاده بهتر از زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر در کنار آن اشاره کرد. البته قبل از این Rstu­dio را پاک کنید باید به این نکته اشاره کنم که بعد از دانلود و اجرای فایل نصب یک مگابایتی Visu­al Stu­dio و گذاشتن تیک نصب R، هنوز هم ۶ یا ۷ گیگابایتی باید دانلود کنید و اگر نصب اینترنتی کار نکند باید فایل نصب ۲۰ یا ۲۳ گیگابایتی آن را دانلود کنید. Rstu­dio هم از آن طرف پشتیبانی خوبی از چندین پکیج پرکاربرد و قوی دارد که استفاده از آنها در RTVS کمی مشکلتر است. بر خلاف RStu­dio، نمی‌توان از RTVS در لینوکس و مک استفاده کرد و RTVS فقط با نسخه‌های ۶۴ بیتی R بر روی ویندوزهای ۶۴ بیتی کار می‌کند. در RTVS می‌توان از هر دو نسخه R معمولی و MRO استفاده نمود. در کل نمی‌توان این دو گزینه را جایگزین یکدیگر دانست. اما اگر به هر دلیل خواستید با این نرم‌افزار کار کنید با ادامه‌ی این پست همراه باشید.

نحوه‌ی نصب RTVS از روی نصاب آفلاین

نسخه com­mu­ni­ty نرم‌افزار Visu­al Stu­dio گویا رایگان است. بعد از اکسترکت کردن فایل‌های دانلود شده، فایل نصب این نسخه را اجرا کنید. با این صفحه روبرو می‌شود:

نصب RTVS

در اینجا به پایین اسکرول کنید تا گزینه‌‌های Data sci­ence and Ana­lyt­i­cal Appli­ca­tions و  Data Stor­age And pro­cess­ing را بیابید. تیک این دو گزینه را بگذارید و بعد از انتخاب محل نصب install را بزنید:

انخاب R در نصب RTVS

با این صفحه و احتمالا یکی دو بار ریستارت کردن سیستم مواجه خواهید شد و بعد از آن کار تمام است:

نصب visual studio

رابط کاربری RTVS

بعد از نصب و اجرای visu­al stu­dio با یک صفحه خالی به شکل زیر مواجه می‌شوید:

vs

برای این که شکل و شمایل Visu­al Stu­dio به صورت یک IDE برای R دربیایید از منوی File و گزینه‌ی New ، گزینه‌ی Project را انتخاب کنید یا مستقیما میانبر cntrl+shift+N را بزنید:

rtvs new project

و در این پنجره از سمت چپ R را انتخاب کنید:

rtvs R

اگر از منوی R tools در نوار بالایی به زیرمنو win­dows بروید تقریبا تمامی امکانات رابط‌کاربری RStu­dio را در RTVS می‌يابید:

rtvs windows

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *