شروع کار با R

برای شروع کار با R بدیهی است که نخست باید آن را روی کامپیوتر یا لپتاپ خود نصب کنید. R از ویندوز، لینوکس و مک پشتیبانی می‌کند (البته با استفاده از ترفندهایی روی گجت‌های اندرویدی هم بالا می‌آید.). برای نصب R باید آن را از وبسایت cran (مخفف شبکه جامعه آرشیو R) دانلود کنید. اگر از ویندوز استفاده می‌کنید از این صفحه روی base کلیک کنید و سپس Rرا دانلود کنید. بعد از نصب و باز کردن با این صفحه مواجه می‌شوید:

 Capture

این صفحه در واقع کل رابط‌کاربری نرم‌افزار R است. از آنجایی که کار کردن با R در این حالت کمی سخت است چندین IDE برای آن نوشته شده که با استفاده از آنها می‌توان خیلی راحت‌تر در R کدنویسی کرد. معروفترین IDE که برای R نوشته شده Rstudio نام دارد که می‌توانید آن را از این آدرس دانلود کنید. در پست بعدی درباره‌ی نحوه کار با Rstudio و این که چرا این نرم‌افزار کار با R را بسیار آسانتر می‌کند مفصلا خواهم نوشت. نمایی از نرم‌افزار rstudio:

rstudio

2 Comments

  1. سلام، امکانش که وجود داره، خودم به شخصه بعضی داده‌های فارسی رو موفق شدم در R استفاده کنم و بعضیا رو نه، در این دو تا لینک برای این کار در ویندوز راهکارهایی ارائه شده:
   http://datascience.stackexchange.com/questions/6140/reading-persian-characters-in-r
   http://stackoverflow.com/questions/28146908/how-to-can-plot-with-r-pdf-device-while-labels-are-arabic-or-persian-fonts
   و البته من شنیدم که فارسی در R روی لینوکس بهتر از وینوز جواب می‌ده اما هنوز موفق به امتحان کردن نشدم.
   موفق باشید.

   پاسخ دادن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *